У Дніпрі театрально поговорили про переселенців
22 травня в Дніпрі переселенці і давні жителі міста поспілкувалися мовою театру в рамках показу форум-вистави “Життя після” в просторі NUMO Work.
Виставу за мотивами реальних історій зі свого життя створили жителі Дніпра та області на майстерні з “театру пригноблених” в минулі вихідні. Самі творці п'єси, користуючись підтримкою спеціалістів методики з Києва та Дніпропетровська, стали і акторами своєї постановки.
“Тут стільки емоцій”, - відмітив учасник семінару і вистави Євген з Кривого Рогу. Євген у виставі зіграв батька сімейства переселенців, який замість переселення обирає телевізор. “Половина в групі були переселенці”, - продовжує Євген. “У постановці переселенців грають не-переселенці. І настільки всі ці почуття глибоко пройшли через мене, що я зараз оцінювати ще нічого не можу. Глибокі переживання”.
Глядачі разом з акторами спочатку перенеслися до кімнати в місті N на сході України. Там батько дивився дуже важливий для нього футбольний матч, а мати з донькою-школяркою збирали речі, щоб втекти з обстрілюваного регіону, де дівчина вже рік не могла толком ходити до школи.
Глядачі також стали свідками сценок про складності життя переселенки, а також про те, як війна посилює непорозуміння між батьками та дітьми. В кінці вистави жінка опинялася біля розбитого корита: діти, включаючи неповнолітню доньку, відправилися ставати героями АТО, чоловік залишився за тридев'ять блокпостів, а колеги на роботі зовсім не радісно прийняли “новеньку”.
Коли підготовлені сценки скінчилися, почалася дискусія з глядачами: хто що побачив? Що і як можна зклеїти в “розбитому кориті” героїні? Більше десяти стратегій запропонував та спробував зал для вирішення конфліктів, показаних у виставі. Глядачі перетворювалися на акторів та тестували свої ідеї на практиці. А зі спроб народжувалися нові дискусії та розуміння про людей, суспільство, конфлікт і мир.
“Завдяки цій події я зі сторони побачила, що сила, влада, гнів практично нічого не вирішують”, - підкреслила наприкінці форум-театрального заходу одна з глядачок. “І тільки діалог та чуття одне одного — не слухання, а саме чуття — є дуже важливими факторами в будь-яких людських стосунках”.
“Тепер я бачу, що треба захищати обидві сторони. І тих, хто змушений був поїхати через бойові дії. І тих, хто тут і в кого чоловік в АТО воює. І потрібно про це всім разом розмовляти”, - відмітила інша глядачка.
Організатори події — київська громадська організація “Театр для діалогу” в співпраці з ГО “Громадська палата України” в Дніпропетровській області.
Проект “Театру для діалогу” “Сприяння миру через діалог мовою театру” в рамках діяльності Української ініціативи зі зміцнення громадської довіри (UCBI) фінансується Агенцією США з міжнародного розвитку (USAID).
Організатори повідомляють, що 3-5 червня виставу можна відвідати в Павлограді, Кривому Розі та Дніпродзержинську.