Лабораторія з посилення громади — форум-театр у Харкові
10 квітня в Харкові глядачі мали можливість переглянути форум-виставу “День складних зустрічей”, яка була показана перед тим в Балаклії, Ізюмі та Чугуєві Харківської області. Джокерами вистави стали Наталія Вайнілович з громадської організації “Театр для діалогу” та Вікторія Преображенська з Харкова.
«Необхідно показати, що ти вмієш відстоювати свої права», - таким був висновок після події в одного з юних глядачів вистави.
У форум-виставі, створеній на семінарі з “театру пригноблених” жителями Харкова та Харківської області, йдеться про формування сильної громади, подолання стереотипів в суспільстві, пригноблення людей за різними ознаками.
На форум-виставі жителі Харкова мали можливість прийняти участь в обговоренні проблем громади мовою театру. Шукаючи шляхів взаємодії між місцевими та переселенцями, глядачі висловлювали пропозиції проведення спільних заходів, де не будуть виділятися окремо ці категорії населення. Такий підхід може допомогти об’єднувати людей для спільної діяльності та уникнути стигматизації.
В пошуках визначення поняття «сильна громада» зал виділив два підходи. З одного боку, сила – це те, що нав’язує свою думку та спосіб діяльності, що характерно для сильної держави. З іншого боку, сила – це те, що виникає, коли ми об’єднуємось.
Попрацювали і з темою пригноблення громадянина. Глядачі сформулювали ідею: пригнобленими роблять себе самі активні громадяни, коли виконують не свою роботу, а ту, яку зобов’язана виконувати держава. До прикладу, в Польщі волонтери, які прибирали у парках, виставили владі рахунок за надані послуги, пригадав хтось із присутніх. Сильна громада – це та, яка може себе захистити, відстояти свої права, сформулювали глядачі під кінець події, і вирішили — чому б не використати в Україні польський досвід? «Ми не можемо говорити про сильні громади, якщо говоримо з позиції пригноблення» - підсумувала одна з глядачок.
Були спроби відшукати головного носія правил, норм та постанов, який впливає на не дуже статусних працівників різних організацій своїм авторитетом та владою. Обговорювалася доцільність впливу як явища та його результативності. Чи змінюємо ми щось у системі, коли вчиняємо певну активність? Чи не є це чимось на кшталт «бовтання у неосяжному водоймищі», яке неможливо ні переплисти, ні трансформувати?
Думки пішли далі: якщо наш вплив часто спрямований на те, щоб «зрушити владу з місця» (аби вона почала взаємодіяти з громадою), то з ким саме ми маємо контактувати, аби був у цьому сенс? Адже вийти на «владну одиницю відповідальності», на першоджерело виявляється не так просто. Не знайшовши швидкої відповіді, глядачі вирішили надалі сфокусуватися на дослідженні цієї теми вже в реальному житті.
Нагадуємо, що ця форум-вистава - результат триденної роботи місцевих жителів та переселенців на семінарі з форум-театру 18-20 березня в Харкові. 20 березня в Харкові відбувся показ першої версії вистави. А після репетицій форум-вистава з дещо новим змістом та новою назвою вирушила по містам області. Перший та другий покази у Харкові проходили IDP Business Space, простір якого відкритий для соціально-культурних, просвітницьких заходів.
Проект “Сприяння миру через діалог мовою театру” реалізується ГО “Театр для діалогу” в рамках діяльності Української ініціативи зміцнення громадської довіри (UCBI) що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). В Харкові проект реалізовується у співпраці з харківськими партнерками Анною Горіною та Вікторією Преображенською.
В рамках проекту “Театр для діалогу” проводить ще три семінари з форум-театру – в Дніпропетровській, Запорізькій та Донецькій областях. Групи, в яких разом будуть працювати місцеві та переселенці, створять ще три вистави, кожна з яких буде показана по чотири рази - як в обласному центрі, так і в невеликих населених пунктах кожної з областей.