Фестиваль сильних громад Київської області
У неділю 21 лютого на “Фестивалі сильних громад Київської області” давні жителі та нещодавні переселенці семи містечок Київщини цілий день спілкувалися мовою форум-театру. Фестиваль відбувся в Києві у просторі платформи культурних ініціатив “Ізоляція” за підтримки Програми розвитку ООН та фінансової підтримки уряду Японії.
Фестиваль став останньою подією проекту “Довіра та діалог як запорука розвитку громади”, який ГО “Театр для діалогу” реалізовував у десяти населених пунктах Київської області за підтримки ПРООН та уряду Японії у жовтні 2015 — лютому 2016.
“Сьогодні я зрозумів, чому я, людина доволі серйозна, опинився у цьому лицедійстві. Це надсильний інструмент формування повноти бажань”, - заявив учасник фестивалю, переселенець з Луганська до Білої Церкви, голова правління організації “Українці сходу” Володимир Лиманський. “Перш ніж кудись іти, треба розуміти, куди ти йдеш. Не витрачати часу на балаканину і горлопанство. Форум-театр — це маса дискусій, тем, спілкування. Це дуже класно — знімати шори і говорити”.
“Мені здається, що форум-театр вчить не тільки говорити і слухати, але ще й діяти. Популізм, який у нас живе в тому, що ми тільки кажемо-кажемо-кажемо, зникає, коли ви пропонуєте не тільки проговорити, а й прийти й показати. Через дію ми бачимо, що в нас стається із тих слів, які ми говоримо, а що не приносить користі. Мені здається, це важливо в театрі”, - вважає учасниця фестивалю, представниця “Крим-СОС” Міла.
Участь у фестивалі взяло близько сімдесяти людей віком від семи місяців і до сімдесяти років.
На фестивалі було показано 5 вистав, у яких піднімалися теми як насильства у сім'ї, так і корупції у державних установах, йшлося про пригноблення дорослими дітей, дітьми інших дітей, пригноблення людьми різної статі та віку, пригноблення, викликане статусом внутрішньо переміщеної особи та багато іншого. У відповідь на показані сценки зал пропонував стратегії, які могли б змінити ситуацію на краще. Всього глядачами було розіграно більше десятка пропозицій.
Також на фестивалі відбулася ярмарка партнерів: чотири організації, що працюють із захистом прав та розбудовою громади, презентували свою діяльність учасникам фестивалю та вступили з ними в обговорення у невеликих групах.
Наприкінці фестивалю всі учасники зібралися у коло і обмінялися враженнями та ідеями. Більшість присутніх висловила бажання і надалі збиратися з метою обміну знаннями та досвідом. Була висловлена пропозиція провести “фестиваль обміну досвідом”, а також організовувати форум-театральні і освітні заходи під відкритим небом.
“Я переконалася у потужності форум-театру на власному досвіді. Форум-театр навчив мене тому, що завжди є багато виходів, а глухих кутів не існує, і що навіть у моїй Баришівці може, як то кажуть, гора прийти до Магомета. У форум-театрі тепер я, моя сім'я, форум-театр прийшов до моєї Баришівки, і я сподіваюся, що він буде розростатися”, - заявила учасниця фестивалю, джокерка-початківець Ірина Кузнєцова.
Фестиваль у рамках проекту “Довіра та діалог як запорука розвитку громади” було реалізовано за підтримки Програми розвитку ООН в Україні як частина проекту «Швидке реагування на соціальні та економічні проблеми внутрішньо переміщених осіб в Україні» за фінансової підтримки уряду Японії і в партнерстві з урядом України, регіональною та місцевою владою.
Про нас говорять. Цитати учасників фестивалю:
“Завдяки форум-театру люди, які боялися говорити, навчилися говорити, а ті, хто вмів говорити, навчився ще й слухати. Це те, що я помітила, спостерігаючи за учасниками своєї групи вже після семінару”, - підкреслила на фестивалі Олена, голова аматорської театральної студії для дітей та дорослих у Баришівському районному будинку культури.
“Приємно, що тут відбулося спілкування між групами з різних міст. На початку всі були групками зі своїх міст, але вже на другій перерві почали спілкуватися і з іншими. Це багато чого вартує”, - учасниця фестивалю Юлія, переселенка з Криму.
“Це нетворкінг. Це те, що познайомило вас і дало можливість встановити нові зв'язки, щоб можна було єдиним фронтом виступити проти чиновників і бюрократів”, - підкреслила учасниця фестивалю Юлія з Києва.
“Ми тут збираємось для того, щоб нас почули. Ми будемо робити все, щоб нас почули ті, від кого залежать проблеми, які ми піднімаємо”, - Олександр, учасник, переселенець до Ірпеня.
“Я відчуваю, що люди дозріли обмінятися досвідом, ще раз зустрітися”, - Мирослава, учасниця фестивалю з міста Бровари.
Цитати учасниць та учасників фестивалю про проект "Довіра та діалог як запорука розвитку громади":
“Я вдячний організаторам. У нас у Білій Церкві вони створили простір, де познайомили нас з одними з основних активісток міста. Для нас як переселенців це важливо”, — голова правління громадської організації “Українці сходу” Володимир Лиманський. Сам з Луганська, зараз живе у Білій Церкві.
“Коли в нас у Броварах відбувся семінар з форум-театру, ми існування цього театру в нас не завершили. Своєю ініціативною групою ми почали збиратися кожної суботи. Ми вже написали листа депутатові з тими питаннями, які нас, жителів, турбують. У листі ми виклали те, що було показане у нашій сценці, а джокерка “Театру для діалогу” Яна Салахова допомогла нам це грамотно сформулювати і відформатувати”, - Христина, жителька Броварів.
“Я переоцінив свої сили. Тут ти розумієш, що ти не всесильний. У нас багато людей вважає, що може з усіма все вирішити. Може прийти до Петра Порошенка і все йому по поличках розкласти. Насправді свої сили треба усвідомлювати, брати до уваги, а після цього — нарощувати і готуватися до таких речей”, - Андрій, Баришівка.
“Чоловіки бояться розкриватися. Вони свою скутість виставляють як якусь силу, але я вважаю, що наш час вимагає змінюватися. Знімати ці шори необхідно, а форум-театр знімає шори”, - Володимир, Біла Церква.