Участь ГО "Театр для діалогу" у у інформаційно-ознайомчій поїздці до Грузії за підтримки офісу UN Women Ukraine

Четвер, 2 Травень, 2019 - 23:15
Джокерка «Театр для діалогу» Олеся Архіпова та учасниці проекту “Одна з нас” Ірина Чорна та Тетяна Іваниця цього тижня взяли участь у інформаційно-ознайомчій поїздці до Грузії за підтримки офісу UN Women Ukraine. Мета поїздки - ознайомитись з досвідом реалізації в Грузії порядку денного “Жінки, мир, безпека”, політики інтеграції внутрішньо переміщених осіб та співпраці уряду і громадськості у цих сферах.
Колежанки зустрілись із громадськими організаціями, які працюють над залученням жінок до прийняття рішень щодо процесів примирення та встановлення миру на національному та місцевому рівні, а також з внутрішньо переміщеними особами, з представниками міністерства з питань примирення та громадянської рівності та ін.
Наша невеличка українська делегація під час поїздки вела конспект, ділимося з вами найбільш цікавими й важливими тезами про грузинський досвід:
  • з 2012 року Грузія реалізує Національний план дій (НПД) з виконання Резолюцій Ради Безпеки ООН «Жінки, мир, безпека» . План прийняли з метою реагування на затяжний конфлікт у Грузії, який призвів до внутрішнього переміщення великої кількості людей з територій, що тимчасово не контролюються урядом Грузії. З моменту прийняття першого Національного плану дій «Жінки, мир, безпека» Грузія має позитивну практику інтегрування ґендерного підходу та Резолюції РБ ООН щодо жінок, миру та безпеки у стратегії, програми та навчальні заходи роботи Міністерства з питань примирення та громадянської рівності.
  • з 2020 року в Грузії діятиме обов'язковий ґендерний бюджет, відповідно до якого всі, хто проживає на окупованій території, мають право на безкоштовну медичну допомогу (аборти не входять до безкоштовного пакету медичних послуг, оскільки жінкам в Абхазії заборонено їх робити, навіть по медичним показникам). Також у ґендерному бюджеті є пункти про екологічну безпеку, але відсутні програми сексуальної освіти й репродуктивного здоров'я.
  • 8% жінок працює в секторі оборони Грузії (переважно жінки працюють у штабі та медичних відділах), немає жінок у бойових відділах;
  • працює група моніторингу ґендерної рівності в секторі оборони (попередження сексуальних утисків та домагань);
  • у Міністерстві внутрішніх справ з 2018 року працює департамент з прав людини, який також здійснює моніторинг насильства в родині та торгівлі людьми. Слідчі з 2018 року проходять спеціальні модулі на підвищення чутливості до проблем насильства в родині.

«Те, що мене дуже вражає, і що також відрізняє Україну від Грузії, це таке поняття як «народна дипломатія. Тут мотивують людей і громадські організації тримати довіру, зв’язок з жителями окупованої території, для того щоби вони відчувати, що є жителями єдиної країни» - розповідає Олеся Архіпова.

Ця підтримка не є суто декларативною, а втілюється у конкретних практиках, а саме:

  • - працюють програми забезпечення житлом переселенців (з правом власності на це житло);
  • - за умов скрутних життєвих обставин держава оплачує оренду житла переселенцям протягом 3 місяців;
  • - внутрішньо переміщені особи мають право голосування на всіх рівнях без довідки ВПО;
  • - можливе оформлення всіх документів онлайн для жителів непідконтрольних Грузії територій;
  • - є практика визнання всіх навчальних документів та пільги при вступі до ВНЗ;
  • - забезпечується безкоштовна медицина для жителів окупованої території, зокрема право на послуги репродуктивного здоров’я та аборти для жінок;
  • - надаються пільги для ВПО, які починають свій бізнес (звільнення від сплати податків на півроку);
  • - держава постачає безкоштовну електроенергію на непідконтрольні території.
 
Ми вже плануємо ділитись цим досвідом на місцевому та національному рівні та адвокатувати впровадження накращих практик в Україні.
Theatre for Dialog