Форум-театр у Фастові: індивідуальні та колективні стратегії для переселенців
27 січня у Фастові відбувся показ форум-вистави "Головний біль", яку переселенці та жителі Білої Церкви створили разом під час семінару ГО "Театру для діалогу".
У одній зі сценок вистави йшлося про чиновників, які в останню чергу беруться за вирішення питань перселенців. У іншій сценці актори та автори сценарію вистави підкреслили, що існують різні переселенці, і коли більш безвідповідальні кидають тінь на всіх інших, останні часом залишаються у розпачі і не знають, що робити. Результат - стереотипами зустрічають усіх переселенців, а не тільки безвідповідальних, і активним та відповідальним переселенцям при цьому складно змінити ставлення до себе.
На думку глядачів-фастівчан, причинами показаних складнощів могла бути погана комунікація між самими переселенцями в показаному населеному пункті, вказівки чиновникам "згори" відкладати справи переселенців, а також відсутність координації в громаді переселенців - принаймні у Фастові. "Нас тут 500, і лише 15 активні і спілкуються між собою", - заявляли глядачі-переселенці.
Серед стратегій для розв'язання складних ситуацій були запропоновані як індивідуальні, так і системні. Серед "рецептів", які кожен може втілити індивідуально, глядачі разом з аудиторією віднайшли такі: шукати компроміс, чітко повідомляти про свої потреби та можливі шляхи їх задоволення, нести відповідальність за власний психологічний стан та домовлятися з арендодавцями максимально конкретно.
Серед колективних стратегій були озвучені: пошуки лідера та самоорганізація, відвідування сесій міськради та озвучування там потреб переселенців, чітке формулювання запитів про допомогу посадовцям та просто не байдужим, які готові допомагати. Тут же на показі фастівські та білоцерківські переселенці обмінялися контактами для того, щоб обговорена самоорганізація стала реальністю, а присутні місцеві запропонували допомогу в лобіюванні рішень на користь покращення становища переселенців у місті.
Показ форум-театру у Фастові відбувся в рамках ініціативи “Довіра та діалог як запорука розвитку громади”. Проект реалізується за підтримки Програми Розвитку ООН в Україні (в межах Проекту «Швидке реагування на соціальні та економічні проблеми внутрішньо переміщених осіб в Україні») за фінансової підтримки Уряду Японії і в партнерстві з Урядом України, регіональною та місцевою владою.