Форум-вистава про життя ірпінських переселенців "Будемо жити. Як?" на "Фестивалі рівності"
Чи варто боротися зі стереотипами за допомогою інших стереотипів?
У жовтні 2015 року в місті Ірпінь група переселенців створила виставу "Будемо жити. Як?" про складнощі облаштування на новому місці. Одразу після показу учасники заявили про бажання боротися за свої права і далі показувати виставу представникам влади та громади.
Нещодавно в них з’явилася така можливість. 13 грудня переселенці з Ірпеня говорили про нагальні соціальні питання мовою театру з глядачами із Києвав рамках «Фестивалю рівності».
У виставі йдеться про нестачу місць в дитячих садочках для дітей-переселенців та про дискримінацію людини з посвідкою переселенця під час оренди житла та працевлаштування. Учасники також ставлять питання “Як переселенцям знайти своє місце у новій громаді Ірпеня?”.
Як виявилося під час форуму є велика різниця в облаштуванні дитини до дитячого садочку, пошуку роботи та оренди житла у великому та малому місті, де немає інших районів, куди можна переїхати і знайти інший варіант.
Під час форуму глядачі-актори запропонували стратегію мобільності та самоорганізації населення, щоби змусити державні структури переглянути нормативи щодо кількості дитсадочків та зобов’язати забудовників будувати нові садочки.
При обговоренні проблеми з працевлаштуванням стала очевидною різниця в бажаннях акторів та глядачів-акторів: «я хочу високооплачувану роботу» - з одного боку, та «я готовий до будь-якої роботи просто зараз, бо гроші потрібні вже сьогодні» або «я готовий змінювати кваліфікацію, якщо немає попиту на мою спеціальність», з іншого. Але принаймні всі побачили, що є вибір.
В ситуації з орендою житла успішною стратегію стала рекомендація знайомого або родича, яка переконала орендодавця здати житло переселенцю. «Зі стереотипами потрібно боротися за допомогою інших стереотипів» - сказала глядачка-акторка під час інтервенції.
А ви погоджуєтесь з таким рішенням?
Виставу було створено та показано у співпраці з “Фундацією добрих справ” м. Ірпінь в рамках ініціативи “Довіра та діалог як запорука розвитку громади”. Проект реалізується за підтримки Програми Розвитку ООН в Україні (в межах Проекту «Швидке реагування на соціальні та економічні проблеми внутрішньо переміщених осіб в Україні») за фінансової підтримки Уряду Японії і в партнерстві з Урядом України, регіональною та місцевою владою.