Форум-театр: пережити досвід іншого життя в тестовому форматі

13.01.2016
Леоніда Пономарьова, ГУРТ

Формат форум-театру передбачає активну участь глядачів у розвитку сюжетної лінії. Його особливість у тому, що кожен гість може взяти участь у сценках та запропонувати свій варіант вирішення представлених проблем, набуваючи досвіду активного прояву особистої ініціативи. Під час діалогу акторів та глядачів, ігор та вправ, які виконуються спільно, народжується істина.

Основоположником техніки є бразильський театральний режисер Аугусто Боал, який заснував інтерактивний театр під назвою «Театр пригноблених». У 60-х роках минулого століття театр став засобом попередження та вирішення протиріч, рушійною силою солідарності й об’єднання громадян. 

Представниця громадської організації «Театр для діалогу» Яна Салахова розповіла про те, як жанр театрального мистецтва допомагає змінювати де в чому стереотипне ставлення до людей із інвалідністю і як змінюються самі люди з інвалідністю після участі у виставах: «Учасникам Форум-театру випадає нагода прожити один день в інакших умовах, про які, можливо, вони і не замислювалися раніше. Будучи разом певний проміжок часу, людина розширює межі свого сприйняття.

Під час спільної роботи з людьми із інвалідністю, наприклад, приходить усвідомлення того, що певне фізичне обмеження – не привід кардинально відрізнятися від інших. Адже людина з інвалідністю також має свої смаки, вподобання, мрії, зрештою, свій світогляд. Головним є те, що відбувається процес  навчання один в одного.

Окрім того, при виконанні ігор або вправ, кожний може відчути себе в ситуації іншої людини, що є не менш важливим для повного розуміння один одного. Пріоритетним також є емоційний обмін, коли учасники діляться тим, як вони відчули на собі те чи інше становище. Таким чином спільне обговорення дозволяє краще зрозуміти життєві принципи, вчинки, характер і звички свого партнера в грі. В свою чергу, це формує відчуття емпатії. Для мене це чудовий досвід, через який я почала уважніше помічати певні речі і де в чому стала чутливішою.

Спільно з Юлією Сачук, віце-президентом із зовнішньої політики організації «Генерація успішної дії»,  ми плануємо продовжити подібні проекти чи семінари, на яких кожен зможе висловити свою думку, поділитися досвідом, знайти друзів та однодумців, весело та з користю провести час у неформальній атмосфері».

Повний текст статті Методи боротьби зі стереотипами: незвичайні формати задля неформального сприйняття

Theatre for Dialog