Діалог поколінь. Форум-вистава у Борисполі
27 листопада у Центральній бібліотеці міста Борисполя відбувся показ форум-вистави в рамках проекту “Довіра та діалог як запорука розвитку громади”. Переселенці та місцеві жителі різних поколінь мовою театру поговорили про спільні складнощі.
“У нас столиця під боком, і з нашого маленького містечка людям хочеться вирватися до “великого яблука”. І важливо, щоб ми розуміли, що навіть тут, із населенням в 60 тисяч, можна зробити щось грандіозне, велике”, - підкреслює глядачка-бориспільчанка. “Не обов'язково іти за стереотипами про міста-гіганти. Я вважаю, що цей театр потрібно робити тут. Навіщо далеко їхать, якщо можна все організувати на місці? Можна тут, нікуди не виїжджаючи, бути гармонійним із собою і знайти однодумців”.
Акторами в постановці стали підлітки-старшокласниці. У першій сценці дівчата підняли питання важливості висловлювання власної думки та формування критичного мислення. Протагоністка-школярка насмілювалася висловити вчительці свою позицію щодо войовничості Наполеона і можливості владнання конфліктів ненасильницькими методами, за що отримувала погану оцінку.
У другій сценці та ж таки героїня спілкується з авторитарною матір'ю. Мама забороняє дівчині обирати той фаховий шлях, який цікавий героїні, і не цікавиться внутрішніми процесами, що відбуваються в житті доньки.
Дорослі глядачки та глядачі бурхливою дискусією зустріли, здавалося б, дитячі сюжети. Публіка впізнала у показаних шкільних та родинних ситуаціях те саме зловживання владним становищем та небажання будувати діалог, яке вони, за їхніми словами, часом спостерігають і в “дорослому” суспільстві. Проблема виявилася однаково актуальною для всіх глядачів, незалежно від того, як давно вони оселилися в Борисполі і звідки походять. І так само разом у обговоренні та зміні дії дорослі і підлітки, бориспільці та вимушені переселенки разом шукали вдалих стратегій поведінки в боротьбі з авторитаризмом, "закостенілістю" (як висловилися самі глядачі) та мілітаризмом.
“Вчителі і директор — це вже громада. Це два представника однієї професії, між якими є конфлікт. І ось цей конфлікт треба вирішувати”, - підкреслила після участі у події директорка Центральної бібліотеки Борисполя Жанна Кручиніна. “У нас часто конфлікт переростає в щось більше, в щось погане. А треба розмовляти одне з одним. Ми маємо знаходити шляхи, які прийнятні для всіх сторін. Як сьогодні на виставі”.
За результатами театралізованої дискусії публіка вирішила: на якому б щаблі в ієрархії владних стосунків людина не перебувала, їй в будь-якому разі вигідно співчувати всім іншим і будувати з ними не агресивний і конструктивний діалог.
Семінар та показ форум-театру у Борисполі відбулися в рамках ініціативи “Довіра та діалог як запорука розвитку громади”. Проект реалізується за підтримки Програми Розвитку ООН в Україні (в межах Проекту «Швидке реагування на соціальні та економічні проблеми внутрішньо переміщених осіб в Україні») за фінансової підтримки Уряду Японії і в партнерстві з Урядом України, регіональною та місцевою владою.