Цунамі джокерів
Дати: Січень-березень 2014
Ця ініціатива була відповіддю нашої команди на події, що відбувалися тоді в Україні (це були часи Євро-Майдану). Тоді ми були групою з восьми волонтерів, які різними способами були включені в події, але не хотіли підтримувати насильницькі стратегії, що використовувалися частиною протестувальників. Нашим бажанням було співпрацювати з активістами ненасильницьким шляхом, щоб створити безпечні простори для діалогу та критичної рефлексії щодо подій, що відбувалися.
Ми організували волонтерську ініціативу "Цунамі джокерів" ("джокер" - практик форум-театру та "театру пригноблених"), яка була спрямована на роботу методами театру зі спільнотами в різних містах України на тему тогочасних подій.
В рамках проекту ми запросили міжнародних "джокерів" приїхати в Україну та провести заходи. Наша команда надала їм комунікаційну та логістичну підтримку. Шість практиків відповіли на наш заклик та приїхали на один тиждень, щоб попрацювати в Україні безоплатно, на волонтерських засадах.
Ми провели фандрейзингову кампанію серед друзів та в спільноті активістів з метою покрити витрати на проїзд та проживання цих "джокерів" (в цілому за один місяць було зібрано $5000). У лютому 2014 ми провели майстерні з форум театру в п'яти українських містах: Києві, Чернігові, Чернівцях, Львові та Донецьку. Так було створено п'ять вистав з учасниками майстерень про їхні погляди на актуальну ситуацію в Україні.
Оскільки географія проекту була дуже різноманітна, постановки вийшли так само різнобічними та репрезентували місцевий контекст. Хай там як, учасники та глядачі з усіх регіонів добре відгукувалися про методологію та підкреслювали необхідність таких ненасильницьких та творчих способів діалогу.
З відео-матеріалу (часто аматорського), відзнятого на заходах проекту, ми створили документальний фільм про проект: http://tdd.org.ua/uk/povnometrazhnyy-film-pro-teatr-prygnoblenyh-pid-cha... .
Продовження: після того, як однотижнева інтенсивна фаза проекту завершилася, та сама група волонтерів організувала серію заходів за участі міжнародних "джокерів" як продовження проекту, щоб навчити українських активістів працювати з методикою "театру пригноблених" самостійно.
Цей проект поклав початок нашій організації. Пізніше, коли Крим було анексовано, на сході України розгорівся конфлікт, ми й далі бачили потребу в діалозі та рефлексії ненасильницькими та художніми засобами, тому ми продовжили організовувати та фасилітувати форум-театральні події в різних регіонах країни, що пізніше виросло в регулярну діяльність.