“Театр пригноблених”, що провокує діяти: перша презентація у Броварах
Творчий майданчик для активних броварчан відкриває на ці вихідні громадська організація “Театр для діалогу”. Презентація їхньої творчої методики відбулася вчора, 18 січня, в броварському пабі “Орех”, а вистава за участі новоспечених акторів пройде у неділю, 24 січня, в Міському клубі на Гагаріна, 6.
З Києва до Броварів завітали дві активістки з “Театру”: Яна Салахова та Ніна Ходорівська. Вони розказали броварчанам, які зібралися на презентацію, про суть методики “театр пригноблених” та продемонстрували трохи акторських вправ.
Декому не сподобалася назва “театр пригноблених”, мовляв, ми вільні люди, яке пригноблення. Проте дівчата пояснили, що це назва методики бразильського режисера, письменника та громадського діяча Аугусто Боаля, яка базується на тому, що в умовах безпечного простору, на імпровізованому театральному майданчику кожна людина може поділитися своїм досвідом з іншою, проаналізувати себе та суспільні проблеми. Це – і тренінг, і прокачування певних навичок, і самопізнання, і самовідкриття, і психотерапія, і спонукання до громадської та соціальної активності. Сутність такого інтерактивного форум-театру полягає у тому, що модератор, ведучий, або як його називають тут – Джокер, разом із групою простих людей, не акторів, допомагає зробити коротку виставу – про порушення прав людини.
“В нашому випадку театр не є революційним сам по собі, але він однозначно є репетицією революції” (Аугусто Боаль)
В Україні “театр пригноблених” з’явився в 2014 році під час Майдану. Не всі люди тоді підтримували агресивний спротив, дехто був прихильником спротиву ненасильницького. У той час країну відвідав Ялмар Хорхе-Айхорн, німецько-болівійський театральний постановник, який ознайомив активістів з методикою “театру пригноблених”. Згодом відгукнулися та приїхали з-за кордону 6 джокерів (тренерів), вони провели воркшопи для активістів, які цікавилися ідеєю.
В 2015 році українські активісти набралися досвіду і вже самі організовували семінари та виступи по всій Україні. З того ж часу офіційно існує організація “Театр для діалогу”, яка останнім часом проводить творчі заходи для жителів Київщини та намагається налагодити контакт з активною громадою. Подібні мистецько-соціальні вистави вже відбулися у Ворзелі, Ірпіні, Коцюбинському, Борисполі тощо, аж ось черга прийшла і до Броварів. І хоча семінар триватиме лише три дні (з 22 по 24 січня), організатори впевнені, він залишить по собі глибокий слід: часто результатом подібного мистецького експерименту є пробудження людини, краще самопізнання та усвідомлення проблем суспільства, реальна громадська активність.
Відео “Театру для діалогу”, що зняте на подіях проекту “Довіра та діалог як запорука розвитку громади” в містах Київської області:
“Кожна людина – це театр”, – заявили дівчата-“театралки” та почали імпровізувати з присутніми. Спочатку гості та ведучі ходили по колу, розглядали одне одного, заглядали в вічі чи дивилися на взуття та на коліна.
Потім перейшли до вправи “Скульптор та глина”, суть якої була в тому що, розділившись на пари, учасники “ліпили” одне з одного “активних броварчан”, як вони їх бачать.
Після того ведучі запропонували проаналізувати деякі пози та, можливо, якось їх змінити чи доповнити.
Після завершення вправи ведучі зібрали відгуки від публіки. Люди казали: “Ми почувалися як діти”, “Хотілося б ще”, “Вчитися завжди цікаво”. Дійсно, за годину присутні “розігралися”, з напружених пертворилися на розслаблених та дружелюбних. Це нормально, вважають організатори, спонтанне вираження себе через театр спонукає не думати, а просто робити. Інколи треба дати своєму тілу заговорити, у тіла є свій досвід, треба почути себе та свою інтуіцію.
Наостанок ведучі ще раз нагадали, що 22-24 січня (з 10 до 18 години) відбудеться семінар-навчання з форум-театру, єдиною умовою участі є реєстрація за посиланням або за телефонами (097) 361 83 79, (063) 329 64 86 – до 20 січня включно. А у неділю, 24 січня, о 14:00 у Міському клубі відбудеться власне сама вистава, вхід вільний. Все буде по-справжньому, “акторам” навіть пообіцяли виплатити гонорари.
Фото – Світлана Яцив